Jak změnit dodavatele energií krok za krokem

Změna dodavatele zní jako spousta papírování a vyřizování, kterému je lepší se vyhnout. Možná i tím, že proces vypadá tak složitě, nás velcí hráči drží v šachu nevýhodných podmínek. Dobře totiž vědí, že spousta lidí má strach, že přechod k novému dodavateli bude znamenat spoustu nepříjemností. Naštěstí doba i technologie pokročily a svobodná volba nového dodavatele je jednodušší, než byste mysleli. Třeba jednodušší než daňové přiznání. Podívali jsme se zblízka na to, co změna obnáší.

ilustrace dobrého nápadu
  1. Prozření

Jednoho krásného dne procházíte účty za energie a zjistíte, že za posledních deset let platíte pořád víc a víc, i když vaše spotřeba zůstává stejná. A že částky, které platíte za energie, vůbec nereflektují reálný vývoj cen na trhu. Ceny energií totiž mohou zlevňovat stejně, jako zdražovat. A vás už přeplácet vůbec nebaví. 

graf úspory
  1. Vyberte si toho pravého

Možná to bude na doporučení přátel, možná na základě nezávislého spotřebitelského průzkumu, třeba v časopisu dTest, zjistíte, že Gazela má nejlepší ceny. Má jednoduchou aplikaci, která vám přestup výrazně usnadní a nabídne vám svobodu, kterou vám váš dodavatel léta upíral. Ukážeme si, jak jednoduché je přestoupit ke Gazele.

telefon
  1. Změna na pár kliknutí

Na webu Gazely vyplníte pár údajů a vyfotíte svoje poslední vyúčtování, aby vám mohla spočítat, kolik ušetříte.

podpis prstem na telefonu
  1. Fér nabídka už je na cestě

Do dvou dnů vám v mailu přistane srovnání cen a návrh nové smlouvy. Když se vám bude líbit, podepíšete ji hned myší nebo prstem. Když se vám nabídka od Gazely líbit nebude, jste svobodní a vydáte se hledat dál.

  1. Medvědí tanec starého dodavatele

Hned po podpisu smlouvy Gazela vypoví tu starou u vašeho stávajícího dodavatele a začíná běžet výpovědní lhůta. U smluv na dobu neurčitou to bývá obvykle 3 měsíce. Lhůtu je třeba absolvovat, aby si po vás starý dodavatel nenárokoval tučné odstupné. Během téhle doby se vás váš starý dodavatel bude snažit přimět, abyste zůstali. Možná na vás vytasí nějakou skvělou cenovou nabídku, která ale nebude transparentní a zaplatí za ní jiní zákazníci. Až platnost tohohle cenového trháku skončí, jste zpátky v pasti. 

  1. Začínáte šetřit

Jakmile doběhne výpovědní lhůta, energii od minulého dodavatele nahrazuje energie od Gazely a vy začínáte šetřit. Všechno, co s Gazelou potřebujete vyřídit, můžete udělat přes aplikaci. Třeba přidat nové odběrné místo nebo podepsat výpověď. Už žádné telefonáty nebo běhání na pobočku. S novým dodavatelem už můžete být v klidu. Gazela vám sama dát vědět třeba o tom, že se zlevňuje elektřina a promítne se to na vašem vyúčtování.

Zpět na úvod

Vážení zákazníci,

V těchto dnech jsou Vám Českou poštou zasílány faktury, které byly vystaveny v termínu 26.6.-16.7.2024.
Vzhledem k pozdnímu doručení je možné tyto faktury uhradit do 31.7.2024.
Omlouváme se za komplikace.