Zafixujte si ceny energií, určitě porostou aneb Pozor na nebezpečné telefonáty!

Oslovil vás dodavatel energií? Bojíte se, že je to energošmejd? Tady je pár hlášek, podle kterých můžete leccos včas rozpoznat. Ale vždy platí jedna zásada: po telefonu neuzavírejte žádné dohody, protože mohou být… platné.

“Haló, máme pro vás úžasnou nabídku!”

Obecně, raději nehaló. V telefonátu jste pod časovým tlakem, nevidíte veškeré údaje napsané před sebou černé na bílém, a nemusíte tak všemu správně porozumět. Volající to ví, a proto tyhle nabídky bývají výhodné hlavně pro něj.

Váš souhlas se ale počítá. Písemný podpis není třeba. Sice můžete do 14 dnů odstoupit, ale to je potřeba hlídat, což jsou jen starosti navíc. 

“Ceny energií porostou, rychle si je zafixujte.”

A ideálně na tři roky… To zní velmi rozumně, známe to i z oblasti hypoték, kde je fixace úroků běžná. Jenže energie jsou úplně jiná komodita. Jejich ceny ovlivňuje mnoho faktorů a rozhodně neplatí, že jen zdražují. Navíc je to prostě byznys, takže žádný z dodavatelů vám nenabídne takové ceny, aby riskoval ztráty.

To, o co mu jde především, je si vás zavázat. A vy potřebujete spíše pravý opak – svobodu kdykoli odejít. Dodavatele, který má dobré ceny a nikdy vás nebude držet v šachu dlouhými výpovědními lhůtami, najdete poměrně snadno, ale musíte mít obě oči otevřené.

“Věrnostní kartička a klíčenka navrch.”

Ach ty dárečky. Někdy to vypadá, že energie je u dodavatele energie  až na posledním místě, zahrabaná v košíku plném dárků. Ale to tak opravdu jen vypadá. A cenu za ty zbytečné pozornosti nakonec stejně zaplatíte právě v té energii. 

Doopravdy potřebujete jen jedno – jednoduchý, srozumitelný a férový přístup. Stejný ke všem zákazníkům. 

“Dnes je poslední den, kdy můžete získat nejvýhodnější tarif.”

A příští týden bude znovu a pak znovu. Proto se hlavně nikdy nerozhodujte pod časovým tlakem. Cena za MWh třeba vypadá skvěle, ale v jiných položkách ceníku se mohou dít věci, které se vám nebudou líbit. A budou se dít další tři roky, ke kterým se zbrkle upíšete. 

Co dodat? Buďte obezřetní při každém podobném telefonátu a hlavně si uvědomte, že aktivitu změny dodavatele energií byste měli uchopit vy sami do vlastních rukou.

Dnes už jde vše zařídit online, a tak je to i v tomto případě. Zkuste třeba gazelaenergy.cz, kde vše zvládnete jednoduše v aplikaci a nemusíte se trápit s telefonáty a schůzkami s podomními prodavači energií.

Gazela má dlouhodobě výhodné ceny, nikoho neuvazuje, výpověď bez sankcí i udání důvodů je možná do jednoho měsíce, a navíc zde všichni mají stejné podmínky dle jednoho ceníku.

Zpět na úvod