Triky dodavatelů energií

Oslovil vás dodavatel energií? Bojíte se, že je to energošmejd? Tady máte pár hlášek, podle kterých byste mohli leccos včas rozpoznat.

Haló, máme pro vás úžasnou nabídku!

Obecně, raději nehaló. V telefonátu jste pod časovým tlakem, nevidíte veškeré údaje napsané před sebou černé na bílém, nemusíte všemu správně porozumět. Volající to ví, a tak bývají tyhle výhodné nabídky výhodné hlavně pro něj. Váš souhlas se ale přitom počítá. Písemný podpis není třeba. Sice můžete do 14 dnů odstoupit, ale to je potřeba hlídat a jsou to jen starosti navíc.   

 

Do týdne jste bez proudu. Váš dodavatel zkrachoval!

Možnosti jsou dvě. Pravděpodobně je to snadno ověřitelná lež, která vás má dostat pod tlak a přinutit k podpisu. Daleko méně pravděpodobně to může být i pravda, ale ani v případě krachu vašeho dodavatele energie se nemůžete ocitnout bez elektřiny nebo plynu. Dodávky energií jsou v ČR zajištěny zákonem. Nikdo tedy nesmí zůstat bez plynu a elektřiny, pokud není dlouhodobým dlužníkem. Proto u nás existuje institut takzvaného dodavatele poslední instance, který dodávku dočasně převezme, dokud si zákazník nevybere dodavatele nového.

 

Ceny energií porostou, rychle si je zafixujte, ideálně na tři roky.

Schválně, co myslíte? Kdo ví o vývoji cen energií víc, vy, nebo jejich dodavatel? A kdy myslíte, že vám bude volat, ať se upíšete na tři roky? Když to bude výhodné pro vás, nebo pro něj?  

 

Končí vám smlouva, budete bez plynu!

Klid. Pokud si toho náhodou nevšimnete a platnost vaší smlouvy na dobu určitou vyprší, automaticky se prodlužuje a plyn syčí vesele dál. Stejně jako v případě elektřiny. 

 

Odcházíte? Kam? To jsou šmejdi, my vám dáme lepší cenu!

Myslíte, že je tohle férové jednání? Neměl vám váš stávající dodavatel nabídnout ideální cenu už na začátku, a ne až ve chvíli, kdy jste se rozhodli přejít ke konkurenci? Myslíte, že odteď už s vámi bude jednat poctivě? 

 

Změnili jsme číslo zákaznické linky a potřebujeme k tomu váš podpis. 

Hezké. Tak si vemte pár hodin, ať to můžete prostudovat. Rozhodně nikdy nic nepodepisujte na rychlo mezi dveřmi. 

 

Věrnostní kartička, bonusy, karma, ta je zdarma a navrch tu máte klíčenku.

Někdy to vypadá tak, že je u dodavatele energie energie až na posledním místě, zahrabaná v košíku plném dárků. Ale to jen tak vypadá. Pravděpodobně právě v té energii pak zaplatíte cenu za ony pozornosti. 

 

Dnes je poslední den, kdy můžete získat ten nejvýhodnější tarif.

Nikdy se nerozhodujte pod časovým tlakem. Cena za MWh může vypadat skvěle, ale v jiných položkách ceníku se budou dít věci, které se vám líbit nebudou. A budou se dít tři další roky, ke kterým se zbrkle upíšete.  

 

Sada žárovek za korunu, no neberte to.

Oblíbená finta. Dostanete žárovku nebo jiný dárek, zaplatíte korunu, podepíšete stvrzenku a… máte nového dodavatele, protože stvrzenka byla ve skutečnosti smlouva. A když ji budete chtít vypovědět, protočí se vám panenky z ceny oněch žárovek.

 

Co dodat? Nevzdávejte to, i na trhu s energiemi existují féroví dodavatelé. Budeme rádi, když se to rozhodnete vyzkoušet s námi – žárovkami ani karmou se ohánět nebudeme, a kdyby vám někdo nabídl výhodnější nabídku (které budete i po přečtení tohoto článku věřit), máme jen měsíční výpovědní lhůtu.

Zpět na úvod