Spotové nebo také burzovní či „velkoobchodní“ ceny energií na první pohled budí dojem výrazné úspory, když se na ně ale podíváme zblízka, něco nám tady nehraje. Riziko skokového růstu cen totiž ve finále nesou sami odběratelé.
My už jsme na tenhle fenomén upozorňovali loni v souvislosti s tuhými mrazy na jihu Spojených států, kdy americkým domácnostem najednou vylétly ceny energií o stovky procent a na jejich splacení mnohdy museli použít třeba úspory na vysokou. V kontextu současné krize na energetickém trhu a abnormálně rostoucích cen jde ale o stále zákeřnější věc.
Lidé často nevědí, že se jich problém týká
Lidé, kteří takovou energii odebírají, mají dost často pocit, že se jich celé to zemětřesení na energetickém trhu netýká, protože byli chytří a rozhodli se pro energie za spotové ceny. V Česku jsou stále desítky tisíc lidí, kteří při jarním vyúčtování možná dostanou panickou ataku.
Jsou totiž ve velmi podobné situaci jako lidé, kteří se vinou nespolehlivého dodavatele dostali do režimu Dodavatel poslední instance. O jejich cenách také rozhodují rostoucí ceny energií na burze a určitě si pamatujete, že šlo o odstrašující částky, desítky tisíc korun měsíčně. Pro příklad ještě loni touhle dobou se obchodovala 1 MWh plynu za přibližně 16 eur. Před loňskými Vánocemi, ale cena vrostla až ke 150 eurům.
Stejně, jako Gazela pomohla lidem, na které energetická krize dopadla nejhůře, je tady i pro ty, co se chtějí dostat z pasti spotových cen co nejrychleji. I v současné nepřehledné situaci nabízíme novým zákazníkům smlouvu na jeden rok a stále jednu z nejvýhodnějších cen na trhu. Proč naše zákazníky netlačíme do nevýhodných fixací na několik let, vysvětlujeme v posledním článku.
Možná jste to vy nebo máte ve svém okolí někoho, kdo se na vábení spotových cen nechal nalákat, dejte nám o tom vědět. Společně najdeme řešení, které bude levnější a stabilnější.