V gazelí DNA máme zapsané, že volba energií – stejně tak jako jakéhokoliv spolehlivého partnera – má být vždy svobodná, dobrovolná a ideálně oboustranně prospěšná. Kéž by ale tohle platilo o všech dodavatelích, nebo ještě více zprostředkovatelích energií. Pokud se chcete obrnit proti těm neférovým, potřebujete vědět, co od nich čekat. Přinášíme vám proto soupis nejčastějších taktik tzv. energošmejdů, kteří lidem komplikují život.
Jenom vám zkontrolujeme elektroměr
Tohle při podomním prodeji uslyšíte asi nejčastěji. Vydávání se za zástupce vaší energetické společnosti s tím, že se jen chtějí na něco podívat, je bohužel stále častým případem. Obvykle po vás údajný zástupce společnosti navázané na energetiku bude chtít ukázat poslední vyúčtování, jestli všechno sedí. A pak si nechají podepsat něco, o čem tvrdí, že je to jen protokol o návštěvě. Ale protože vy pořádně ten papír ani nečtete, podepíšete smlouvu o zprostředkování či prodeji energií, nebo plnou moc k tomu, aby s nimi daná společnost mohla manipulovat.
Dáme vám jen nezávaznou nabídku
Samotná idea je tady dobrá, a tak na ni snadno dokážeme naletět. Obvykle pro nastavení parametrů odběru na míru bude třeba zkontrolovat poslední vyúčtování za energie, odtud získají vaše číslo odběrného místa a osobní kontakty, a pak nabídnou něco, co na první dobrou může vypadat vlastně i výhodně. Dejte si však pozor, součástí můžou být třeba velké smluvní pokuty nebo dlouhý smluvní závazek.
Pojďte si s námi tu nejlepší cenu vysoutěžit!
Aukce zní lákavě, měla by v ní přece vždycky vyhrávat ta nejlepší nabídka, že? Bohužel tomu tak vždy nemusí být. Nejčastěji takové soutěže nabízejí zprostředkovatelské společnosti, které vás nalákají na to, že energetický trh je nestálý, ceny se neustále mění a že když půjdete do aukce, dopadnete lépe. Ve skutečnosti však mnohem častěji skončíte s mnohaletou smlouvou, plnou mocí o zacházení s vaším odběrným místem a pravidelně i s velkými smluvními pokutami. V některých případech se dokonce stalo, že lidé museli doplácet za každou přihlášku do aukce, nad čímž ale už neměli žádný vliv.
Zkouší to i po telefonu
Většina výše popsaných situací končí tím, že vám doma ve schránce přistane smlouva na službu, kterou ani nevíte, že jste si objednali. Nemusí ale následovat jen po osobní návštěvě. Smlouva o dodávání energií se dá změnit i po telefonu. Stačí si jen vyslechnout nabídku, dodat potřebné údaje a říct ano. Takže si dejte pozor i na telefonující obchodníky.
Zlaté pravidlo v energetice praví – pokud chcete dodavatele či parametry smlouvy měnit, udělejte to vždy sami a svobodně. Ať už budete chtít přeskočit ke Gazele nebo jinam, nenechte se nikdy do ničeho nutit!