O velkoobchodních cenách energií: kovbojky se nemusí dít jen v Texasu

Jih Spojených států letos zažil pěkně krušnou zimu. V končinách, kde obvykle bývají problémem spíš vedra, požáry a nedostatek vody, udeřily tuhé mrazy a způsobily spoustu zkázy. A druhá vlna neštěstí mnohé postihla, když jim jejich dodavatel vystavil účet za energie, na jehož zaplacení často museli použít celoživotní úspory. Kromě jiného je na téhle situaci krásně vidět, jaká rizika má nákup energií tzv. z burzy, za velkoobchodní ceny. Často je nabízí také čeští obchodníci s energiemi. 

Hodně divoký západ

Vypadá to jako pouze americký problém. Neregulovaný trh s energiemi, který se v důsledku velké poptávky v době přírodní katastrofy vymkne z opratí. A vy pak místo toho, abyste poslali děti na vysokou, platíte pěticiferný účet za energie. Možná vás překvapí, že takový scénář je možný i u nás. Prodej energií za velkoobchodní ceny je nabízený některými dodavateli i v České republice. A nese s sebou podobná rizika.

Server SeznamZpravy.cz přinesl třeba zprávu o obyvateli Texasu Scottu Willoughbym, kterému za rozsvícená světla během sněhové bouře přistál účet na 17 000 dolarů, což je víc než 360 000 korun. Dalším cena energií v kritický moment vzrostla až o 1000 %. 

Riziko energií rovnou z burzy

Poskytovatel energií vám nabídne pohádkové ceny, kterým nemůže nic konkurovat. Pokud někdy uslyšíte lákavé spojení „velkoobchodní ceny energií“, je namístě zpozornět. Právě pod ním se totiž často ukrývá fakt, že vy jako koncový odběratel nesete všechna rizika. Pak už stačí jen nestandardní situace, jako třeba přírodní katastrofa nebo neplánovaná technická odstávka elektráren, a může se klidně stát, že vysoký účet za energie přistane ve schránce vám.

A ani nemusí jít o tak extrémní případ jako letos v Texasu. I kdyby se vám ceny energií z ničeho nic zvýšily byť jen o 50 %, jste na to připraveni? Velkoobchodní ceny energií jsou vrtošivé a jsou mnohem rizikovější než produkty s pevnou cenou.

Případ pro šerifa

Jak zůstat ohledně energií v bezpečí a mít jistotu, že se něco podobného nestane i vám? Vyberte si férového dodavatele, který na vás podobné finty zkoušet nebude.

Zpět na úvod