Jakým fámám podléhají ostatní?

Výběr poskytovatele energií by měl projít spíš racionální volbou. Kampaně a nabídky dodavatelů však umí dobře mířit na emoce, a proto jim často podlehneme. Abyste se v nich dokázali lépe zorientovat a mohli si vybrat s čistou hlavou, přinášíme souhrn několika fám a zvěstí o dodavatelích, které zákazníky obvykle matou.

S námi vás nikdo neodpojí

Stává se to hlavně u těch největších hráčů na trhu. Jsou tu už mnoho let a díky tomu se pasují do role jediných spolehlivých dodavatelů. To pak vzbuzuje dojem, že ostatní už tak spolehliví být nemusí. Nicméně dodávky energií jsou v ČR zajištěny zákonem – žádný zákazník tedy nesmí zůstat bez plynu a elektřiny, pokud není dlouhodobým dlužníkem. I v případě, že by dodavatel zkrachoval, a to už jsme opravdu v krajních případech, u nás existuje institut takzvaného dodavatele poslední instance. Jde o subjekt, který dodávku dočasně převezme, dokud si zákazník nevybere dodavatele nového.

Být nablízku jakékoliv pobočce

Pamatujete si, kdy naposledy jste dokázali něco snadno a hlavně rychle vyřídit v pobočce? A byl to příjemný zážitek? Většinou asi ne. Přesto jde o jeden z prodejních argumentů mnoha poskytovatelů. V Gazele zastáváme názor, že osobní schůzky si máme nechat raději pro rodinu a přátele. S poskytovatelem služeb už dnes vše přece snadno vyřešíte přes telefon, internet či aplikaci.

Výhoda fixace na několik let dopředu

Závazek na několik let a k tomu fixní cena energie, to jsou další z lákadel. Častokrát kvůli nim můžeme přehlédnout i vysoké pokuty v případě jejich nedodržení. Nechceme tím říct, že víceleté nabídky nemusí být pro zákazníky výhodné. Ale dávejte si na ně pozor – nikdy nevíte, v jaké situaci budete za pár let, a asi už vůbec netušíte, co bude na trhu s energiemi. Odhady a modelování budoucího cenového vývoje, to je spíše disciplína pro velké firmy, které na to mají specialisty, než pro běžné spotřebitele.

Nabídky výhodnější než akční ceny

Bonusové programy, slevy na pojištění domácnosti, věrnostní kartička a body. Někdy se zdá, jako by poskytovatel energií měl být něčím víc než jen poskytovatelem energií. My jsme si řekli, že sjednání plynu a elektřiny by mělo být co nejjednodušší a nemělo by vás ničím rušit. Jedině tak můžete reálně porovnat ceny. Pokud jsou součástí balíčku různé dodatečné služby, stejně je zákazník většinou zaplatí v méně výhodné ceně, a to i v případě, že je nikdy nevyužije. Znáte to, nikdo nechce slevu zadarmo!

Zpět na úvod

Vážení zákazníci,

V těchto dnech jsou Vám Českou poštou zasílány faktury, které byly vystaveny v termínu 26.6.-16.7.2024.
Vzhledem k pozdnímu doručení je možné tyto faktury uhradit do 31.7.2024.
Omlouváme se za komplikace.