Ceník nemusí být hlavolam

Sudoku pro pokročilé, teorie kvantové fyziky nebo ceníky dodavatelů energií. Chcete-li o něčem říct, že je to složité, můžete pro přirovnání sáhnout sem – a přitom minimálně o energiích by to platit nemuselo! Jenže pak by se ve vyúčtování ceny plynu nebo elektřiny hůře schovávaly náklady na drahá auta obchoďáků nebo nájmy kanceláří na luxusních adresách. Gazela ale nic schovávat nepotřebuje. Vše řešíme online a obejdeme se bez obchodních zástupců a kamenných poboček.

Z čeho se vlastně skládá cena, kterou platíte za elektřinu nebo plyn? Každý ceník energií musí zahrnovat tři položky:

1. Regulované poplatky
Zahrnují distribuční poplatek, daň a různé státem pevně dané platby. Dodavatel je nemůže ovlivnit. Jsou regulované zákonem a u všech dodavatelů stejné, liší se jen podle území, na kterém energie odebíráte. Proto vás tahle část ceny nemusí zajímat. Ani my, ani vy s ní nic nenaděláme. 

2. Cena za MWh
Vlastní cena, kterou platíte za energie. Tu už si každý dodavatel může určit sám v závislosti na tržní ceně a marži, kterou si k nákupní ceně přidává. Právě tady je prostor, kde se jednotliví dodavatelé odlišují – nákupní cenu určují burzy a je pro všechny víceméně stejná, ale v marži jsou velké rozdíly. 

3. Stálý plat dodavatele
Podobně jako u bankovního poplatku jde o částku, kterou platíte každý měsíc. Zahrnuje všechny další náklady dodavatele a samozřejmě i jeho zisk. Je-li tahle cifra vysoká, má váš dodavatel vysoké provozní náklady nebo si toho hodně nechává pro sebe.

Jak je to u Gazely

Chceme, abyste si mozek procvičovali na sudoku nebo kvantové fyzice, ne na našich cenících. Žádné vysoké a nízké tarify měnící se podle denní doby nebo sezóny. 

Zpět na úvod