Bezpečnost dodávek: Když zkrachuje dodavatel, odpojí mě?

Jedna z fám o dodavatelích energií hlásá, že pokud si nevyberete spolehlivou – rozumějte velkou – firmu, může se vám stát, že skončíte bez proudu nebo plynu. Zákon ale říká něco jiného.

Když selže váš dodavatel

Zejména dominantní dodavatelé se snaží vzbudit v zákaznících dojem, že jen oni jsou bezpeční. Jsou tu už mnoho let a díky tomu se staví do role jediných spolehlivých na trhu. Ale nebojte, není se čeho bát. Bezpečnost dodávek je u nás zajištěna zákonem. Žádný zákazník tedy nesmí zůstat bez plynu a elektřiny, pokud není dlouhodobým dlužníkem. 

Váš stávající dodavatel zkrachuje a vy nestihnete přejít k novému – stát se to může, byť jen v krajních případech. Co bude následovat? Nastoupí slovy zákona tzv. dodavatel poslední instance určený Energetickým regulačním úřadem. Bude vám dodávat elektřinu nebo plyn za ceny stanovené úřadem nejdéle po dobu šesti měsíců. A za tu dobu už zvládnete situaci vyřešit.

Když podmínky neplníte vy

Jiná situace ale nastává, pokud dojde k neplnění povinností z vaší strany. Jedna nezaplacená faktura vás o elektřinu ani plyn nepřipraví, ale dvě takové už mohou plynoměry nebo elektroměry zastavit. Pokud zákazník opakovaně neplní platební povinnosti dané smlouvou ani po upozorněních, má provozovatel ze zákona právo omezit nebo přerušit dodávky. Dodavatelé to často také výslovně zmiňují ve svých obchodních podmínkách.

Každopádně pokud dojde k přerušení dodávek plynu nebo elektřiny bez vašeho zavinění, dává vám zákon dostatek času k nalezení nového dodavatele. Nejlépe takového, který s vámi jedná fér. 

Zpět na úvod